دانلود مقاله تحریف قرآن 10 ص

دانلود مقاله تحریف قرآن 10 ص

دانلود مقاله تحریف قرآن 10 ص

با هزینه ای اندکی شما میتونید فایل (تحریف قرآن 10 ص) را تهیه کنید.


فایل : word (..doc) - تعداد 10 صفحه


قسمتی از متن :


 


2


‏تحریف در قرآن


‏مقدمه :


‏یکی از مسائل مهمی که در مورد ‏قرآن ‏مطرح بوده و از حساسیت بیشتری برخوردار است مسئله تحریف قرآن می‌باشد که ‏پیوسته در حوزه قرآنی، ذهن هر مسلمانی بویژه دانشمندان این علم را به خود ‏مشغول داشته، البته هر چند که همه آنها اعم از مسلمانان عادی و یا ‏دانشمندانشان با نظر به دلایل عقلی و گواهی تاریخ، یقین و اعتقاد بر عدم ‏تحریف قرآن را دارند و معتقدند که این قرآنی که امروز در دست دارند عین ‏همان قرآنی است که دیروز بر ‏حضرت محمد صلی الله علیه و آله ‏نازل شده و چیزی از آن کم و زیاد نگردیده، اما در این میان عده‌ای از ‏افراد کوته بین و ظاهر نگر و عده‌ای نیز بر اساس دشمنیشان به اسلام و ‏قرآن، می‌گویند همانطور که کتابهای پیشین تحریف شده است این کتاب نیز ‏تحریف شده و در این میان به ظواهر برخی از احادیث و روایتها نیز اشاره ‏می‌کنند.


‏در این نوشتار به بررسی مساله تحریف و دلایل طرفداران تحریف پرداخته، ‏و با نقدهای اصولی، اشتباه بودن نظریاتشان را یادآور گردیده و به اثبات ‏عقلی و روایتی عدم تحریف قرآن می‌پردازیم لازم است قبل از هر چیز خود کلمه ‏تحریف اشاره کنیم که به شرح زیر است


‏تحریف


‏تحریف در لغت از ریشه حرف به معنای کناره گرفته شده و تحریف در سخن ‏یعنی کناره زدن از مسیر طبیعی سخن، به عبارت دیگر گوینده یک سخنی را به ‏منظوری بگوید و ما اگر منظوری غیر از آنچه مورد نظر گوینده است به دیگری ‏بگوئیم در واقع تحریف انجام داده‌ایم.


‏انواع تحریف


‏اما تحریف به چند صورت می‌تواند در قرآن اتفاق بیفتد که در برخی از ‏موارد در قرآن اصلا واقع نشده و نسبت به برخی موارد احتمال وقوع آن هست که ‏در زیر به بررسی انواع تحریف می‌پردازیم:


‏تحریف در معنا


‏اگر کلمه‌ای از معنای اصلی خود تغییر داده شده و در غیر معنای واقعیش به کار برده شود این عمل نوعی تحریف است. همچنانکه در ‏سوره نساء ‏آیه 46 به این نوع تعریف اشاره کرده می‌فرماید:« گروهی از یهودیان گفتار ‏خدا را از معنای حقیقی آن به معناها و مواردی دیگر تغییر داده و تحریف


2


‏می‌کنند‏.» که این نوع تحریف، شایعترین نوع تحریف در بین انواع تحریف ‏می‌باشد‏، و از این نوع تحریف نیز قطعا در قرآن واقع شده است. زیرا که ‏تفسیر آیات قرآنی به غیر معناهایی که هدف و مقصود قرآن است چیزی غیر از ‏تحریف نیست. بر این اساس است که ما را از ‏تفسیر به رای ‏ممنوع کرده‌اند چرا که تفسیر به رای راهی است که ما را به این نوع تحریف نزدیک می‌کند. چنانکه ‏امام باقر علیه السلام ‏فرموده‌اند: « آنان قرآن را پشت سر انداخته‌اند و حروف و الفاظ آن را حفظ ‏نموده، ولی حقوق و حدود آن را رعایت نمی‌کنند کوته نظران از قرآن به ‏خواندن ظاهرا آن خوشحالند ولی دانشمندان از اینکه حقوق و احکام قرآن رعایت ‏نمی‌شود بسیار غمگین و محزونند.»


‏تحریف در حروف و حرکا‏ت


‏چنانچه بعضی از حروف یا حرکه‌های کلمات قرآنی تغییر داده شود اما ‏بطوری که در معنای کلمه، کوچکترین تغییری رخ ندهد این نیز نوعی تحریف ‏می‌باشد این نوع تحریف نیز در قرآن صورت گرفته است که مهمترین دلیل‌ها ‏اختلاف قرائتهایی است که قاریان دهگانه در برخی موارد دارند چرا که ثابت ‏شده است هیچ یک از این قرائتها به طور متواتر از پیامبر و یا ‏امامان معصوم ‏نقل نگردیده و اجتهادی بیش نیستند و معلوم است که از این ده قرائت یکی از آنها صحیح بوده و بقیه غیر صحیح می‌باشند.


‏تحریف در کلمات قرآن


‏اگر کلمه یا کلماتی از قرآن برداشته شود و یا بر آن اضافه گردد به ‏طوری که در معنی و حقیقت قرآن کوچکترین اشکالی پیش نیاید و حقیقت قرآن ‏همانگونه که نازل گردیده است محفوظ بماند یک نوع تحریف است که چنین تحریفی ‏در ‏صدر اسلام ‏به وقوع پیوسته اما در زمان ‏عثمان ‏در جریان ‏توحید المصاحف‏، ‏با سوزاندن همه مصفحهای تحریف شده به این مفهوم، تحریف به این معنا نیز از ‏بین رفت و تنها قرآنی که در زمان رسول الله، رایج بوده و چیزی از آن کم ‏نشده بود و بر عکس اضافه نیز نشده بوده در دست مسلمانان باقی ماند.


‏تحریف در آیات


‏به معنی اینکه آیه یا آیات و سوره یا سوره‌هایی از قرآن کم گردد و یا ‏بر قرآن توسط دیگران اضافه گردد به شرط عدم تغییر در مفهوم کلی و حقیقت ‏قرآنی، که تحریف به این معنی طبق نظر اهل سنت صورت گرفته چرا که آنها «بسم ‏الله الرحمن الرحیم» در اول سوره‌ها به جز توبه را جز قرآن نمی‌دانند و ‏حتی گروهی از آنها، خواندن آیه ذکر شده را در نمازها قبل از ‏سوره حمد ‏جز در موارد مخصوصی، مکروه می‌دانند. در حالیکه علما و دانشمندان شیعه همه ‏آنها، این آیه یاد شده را جز در سوره توبه، آیه قرآنی می‌دانند. و حتی در ‏حدیثی آمده که ‏(‏ خدا لعنت کند به کسانی که بزرگترین آیه قرآنی را حذف 


 
 


تصاویری از چند صفحه نخست فایل :